DŘEVO

 

Dřevo je surovina získávaná z posekaných dřevin, neboli stromů.

 

Posekané stromy se formují a přetvářejí v pilách na různé druhy sortimentu. Dřevo „přímo z pily” označujeme jako řezivo. Řezivo, čili surovina, se kterou začíná pracovat stolař, musí být správně vybrána a připravena. V závislosti na určení pozdějšího využití, dřevo musí být jednu sezónu správně sušeno tak, aby se zamezilo prohýbání a pukání z něho vyrobených částí.
Musíme pamatovat, že lité dřevo je surovina, která reaguje na styk s okolím. Dřevo dýchá, absorbuje vlhkost a zároveň osvěžuje vzduch v uzavřených místnostech, mění svůj objem a v závislosti na druhu dřeva, ze kterého pochází, může časem měnit barvu. Ve výrobě nábytku Mazzivo používáme dřevo s vlhkostí okolo 10%, což je optimální míra v našem klimatickém pásu. Další práce stolaře spočívá na správném mechanickém opracování a lepení dřevěných fragmentů. Podle závazných předpisů, můžeme nábytek z litého dřeva označit  tímto termínem pouze v případě,  pokud je celý vyroben pouze z tohoto materiálu.


Vyjímkou jsou zadní stěny nábytku a dna zásuvek, které jsou v případě skříňového nábytku, jako jsou komody, skříně nebo kredensy, vyrobeny z dřevěné překližkové desky. Na příklad,  skříň z litého dubu, můžeme takto označit, pouze když je celá vyrobena z masivu dubového dřeva. Na trhu se můžete potkat s mnoha nabídkami nábytku z „litého dřeva”, kde jsou konstrukce a deskové elementy vyrobeny z levnějšího druhu dřeva nebo prefabrykátu dřevěného původu, které jsou dále olepeny přírodní dýhou z požadovaného druhu dřeva. Tímto způsobem vyrobená skříň není skříní z litého dubu, ani když je olepena dýhou z přírodního dubu, protože její konstrukce nebo deskové části nejsou ze dřeva. Toto není skříň z litého dřeva. O žádném výrobku vyrobeném  z desek MDF, HDF, dřevotřísky nebo OSB nemůžeme říci, že je vyrobena z litého dřeva. Ani olepení celého povrchu dýhou, výše zmíněných desek, nezmění tento fakt, i když jsou původem dřevěné.

Pouze lité dřevo zaručuje odolnost a dlouhotrvalost produktu, což se ve spojení s pečlivou a poctivou výrobou, stává synonimem kvality.

Skládané části nábytku z litého dřeva se musí lepit z menších elementů nebo vrstev, aby si zachovaly svou tvarovou a rozměrovou stabilitu. Podle druhu lepení, můžeme rozdělit lité dřevo do třech kategorií:

Překližková deska.

Získává se řezaním povrchově velkých, ale tenkých vrstev a poté se slepují tak, aby každá další vrstva byla uložena kolmo na předchozí pod úhlem ve směru vláken. Překližka se nejčastěji skládá z lichého počtu vrstev (jde o to, aby se vnější desky uložily ve směru vláken na stejnou stranu) a tvoří desku o tloušťce od 2 do 6 mm, i když se můžeme potkat i s překližkami tenšími nebo hrubšími. K její výrobě se nejčastěji používá olšové, březové nebo sosnévé dřevo, málokdy jiné druhy.

Výhody:
- elastičnost a jednoduché formování.
- možnost získání desek s velkým povrchem, bez obav,  že by se seschly nebo jinak tvarově poškodily.

Překližka se využívá k vyplnění předních částí nábytku nebo výrobě překližkových desek. V nábytku Mazzivo ji používáme pouze na zadní stěny, k výplnění předních částí a dna zásuvek na skříňovém nábytku, aby byly na 100% dřevěné.


Překližka typu patchwork.

Je to masiv získávaný z lepení malých nábytkových fryzů, neboli částí o tloušťce a šířce max. několik cm a délce až několika desítek cm. Povrch tohoto dřeva charakterizuje mozaikový vzor připomínající malé cihly. Vzhledem k malým rozměrům fryzů, mohou být vyřezávány z  odpadů, které vznikly při přípravě výše uvedeného druhu překližky. Tento druh překližky je všeobecně používán k výrobě nábytku z litého dřeva.
 

Lamelová překližka.

Tvoří se lepením dřevěných vrstev (lamel) delšími hranami k sobě. Lamely mají max.  do 10 cm na šířku a jdou podél celého elementu, který tvoří. Povrch části, která byla vytvořena tímto způsobem, má charakteristický pásový vzor. Samo vytvoření lamelí vyžaduje velmi důkladný výběr materiálu ( dlouhé části lze jen těžko získat bez vad ) a při jejich výrobě vzniká značné množství odpadu. U lamelového lepení musíme věnovat pozornost používánému materiálu, protože samo uložení lamelí vzhledem k sobě ve směru struktury jejich letokruhů má velký vliv na tvarovou stabilitu elementu, získaného tímto způsobem. I přes všechny tyto překážky, je lamelová překližka nejžádanější surovinou a nábytek z ní vyrobený se velmi dobře prezentuje v interiérech. Dovoluje se ukázat dřevu se všemi svými přírodními strukturami a barvami z jeho nejlepší stránky na největším možném povrchu.

Nábytek Mazzivo

Protože nám záleží na tom, aby to, co nabízíme, bylo v nejvyšší kvalitě, tak naše výrobky vyrábíme pouze z lamelové překližky.