DUB

Dub ( Latinsky Quercus robur  ) se nachází na celém světě ve více než 200 druzích a objevil se na zemi před více než 65 miliony let, což z něho dělá jeden z nejstarších druhů stromů. Duby dosahují až  do 50 m výšky a jsou jedny z nejdéle žijících rostlin na Zemi. Určitě najdeme i v dnešních časech duby, v jejichž stínu odpočívali Bolesław Śmiały, Fryderyk Barbarossa Rudovous, a jejich med konzumovali první Templáři na cestě do Jeruzalému. Odhaduje se, že dub může dožít i 2500 let.

Dřevo dubu je tvrdé, těžké a odolné. Zvláště jeho odolnost proti opotřebení je ceněna při výrobě podlahových panelů. Světle hnědé, nažloutlé a béžové barvy s časem tmavnou a nabírají šlechetné odstíny hnědé a žlutošedé, díky čemu je dubové dřevo nezvykle dekorativní surovinou.

Časem dubové dřevo tvrdne a stává se ušlechtilejší, stejně jako nápoje uchováváné v dubových sudech. Kromě toho, že dubové dřevo je velmi ceněno ve všeobecném stolařství,  je charakteristické svým praskáním v nízkých teplotách.  Proto se nedoporučuje jeho použití při výrobě vnějších rámů oken a dveří.