PÉČE O DŘEVO

Dřevo je přírodní živá surovina, která vyžaduje minimální péči v srovnání s tím, co nám dává. Abychom se mohli radovat z pěkného dřevěného nábytku dlouhá léta, musíme pamatovat na několik zásad. Nesmíme používat čistící prostředky obsahující pískové granulky nebo rozpouštědla, často čistit nábytek vlhkým hadříkem nebo používat jiné prostředky než ty přímo určené pro dřevo s přírodní povrchovou úpravou. V závislosti na druhu povrchové úpravy mějte na paměti několik rad:

Surové dřevo.

Nábytek ze surového dřeva se nejlépe čistí nasucho. V případě silného ušpinění můžete použít prostředek k čištění surového dřeva, dřevo ale nemůže vsáknout tento preparát. Pokud ale ušpinění vzniklo kontaktem se silně barvící nebo penetrující substancí, můžete použít jemný stěrný papír ( granulace musí být menší než 180 ).

Drobné rysky nebo drápance ( záleží na formě, velikosti a druhu ) můžete odstranit lehkým namočením postižené oblasti, což způsobí nasáknutí dřeva a ryska se ztratí. Hluboká poškození se dají odstranit zase jemným stěrným papírem.

Voskované dřevo

Voskovaný povrch chrání dřevo před ušpiněním, vlhkostí a prachem a zároveň mu propůjčuje přírodní hedvábný lesk. Nábytek s touto povrchovou úpravou přetírejte velmi jemně bavlněným nebo flanelovým suchým nebo vlhkým hadříkem a poté ihned vytřete do sucha. Pamatujte, že dřevo nemá rádo vodu, proto také doporučujeme používat prostředek s přírodním včelím voskem určený ke konzervaci voskovaného dřeva. Při konzervaci voskovaného dřeva nepoužívejte hrubší hadříky se stěrným efektem ( např. mikrovlákno ), jinak by povrch mohl ztratit svou dosavadní barvu. Detergenty ničí povrch dřeva, také může dojít ke ztrátě barvy. V žádném případě nemůžete dopustit k úniku většího množství kapaliny na dřevěný povrch. V případě vzniku malých skvrn nebo rysek, můžete povrch lehce přebrousit stěrným papírem ( granulace menší než 180 ) a přebroušená místa znovu zabezpečit voskem.

Olejované dřevo

Impregnace dřeva lněným olejem byla známá a používaná již ve starověku. Je to nejpřírodnější způsob zabezpečení povrchu dřeva před vlhkostí a prachem. Lněný olej se přírodním způsobem vsakuje do dřeva a vrací mu přírodní barvy, které dřevo ztratilo během sušení a zvýrazňuje jeho letokruhy. Olejované dřevo nabízí jemný přírodní lesk. Olejované povrchy doporučujeme čistit pouze na sucho ometáním nebo vysáváním. Používejte tkaninu určenou k leštění. Jednou za několik měsíců můžete povrch přetřít olejem lehce nasáklou houbičkou. Silné znečištění můžete odstranit hadříkem k polírování nebo houbičkou, místa s ryskami a skvrnami můžete přebrousit jemným stěrným papírem ( granulace menší než 180 ) a následně pomocí houbičky znovu naolejovat.