POVRCHOVÁ ÚPRAVA

Poslední etapou výroby nábytku z litého dřeva je povrchový nátěr.

Použití vhodných preparátů na povrchu nábytku má velký význam z několika důvodů.

Za prvé, je to zabezpečení dřeva před vnějšími činiteli a procesy, které mohou poškodit i jeho vnitřek. Povrchový nátěr znemožňuje nebo zamezuje dýchání a pohlcování vlhkosti , chrání před znečištěním a zamezuje nežádaným změnám jak na povrchu dřeva, tak i v jeho vnitřní struktuře.

Povrchové provedení dřeva má také velký vliv na jeho estetické hodnoty. Správně vybraný povrch, vzhledem k vlastnostem a barvě dřeva, může propůjčit nábytku celkem nový vzhled, vyexponovat jeho individualitu nebo subtelně zdůraznit jeho jiné vlastnosti.

Dnešní trh nabízí mnoho různých preparátů. Mazzivo ale nabízí pouze to, co je nejlepší, co je přírodní. Na naše výrobky používáme mořidla na bázi vody, včelí vosky nebo lněný olej.

Impregnace lněným olejem

Nejpřírodnějším povrchovým nátěrem dřeva je impregnace lněným olejem, který oživuje dřevo, vrací mu přírodní barvy živého dřeva, které se ztratily během jeho sušení, zvýrazňuje kresbu letokruhů a přírodní struktury dřeva. Tento způsob povrchové úpravy, dává dřevu teplý odstín, je sametový na dotek a jednoduše se konzervuje a udržuje. Námi používaný lněný olej, je olej farmaceutický s nízkým obsahem linolové kyseliny.

Bezbarvý vosk

Druhý způsob přírodní úpravy dřeva je použití bezbarvého vosku.
V tomto případě zachovává barvu sušeného dřeva, kde jeho zabarvení, kresba a struktury se stávají méně výrazné, letokruhy jsou diskrétnější. Tímto způsobem získává povrch chladnou a sametovou strukturu a jemný, přírodní lesk.

Pro stylizaci povrchu dřeva v jiné barvě, než je jeho přírodní, používáme barvený včelí vosk nebo mořidla na bázi vody. Používáme pouze anglické včelí vosky firmy Myland's.
 

Co dřevu dává tento druh povrchové úpravy?

Především včelí vosk a lněný olej neuzavírá dřevo na rozdíl od laků, politur nebo dýhy a  zachovává dobré vlastnosti dřeva (předchází negativní ionizaci vzduchu). Na voskovaných nebo naolejovaných površích se nevyskytují elektrostatické jevy, které jsou zodpovědné za přiléhání prachu na povrchu nábytku, díky tomu jsou velmi jednoduché na údržbu – nábytek se přetírá pouze suchou flanelovou utěrkou nebo elektrostatickým smetáčkem, nikdy ne na mokro.